Misijní zpravodaj ze světa Cagliero 11 – leden 2025
Nezařazené

č. 193 / leden 2025

Papež František kdysi označil církev jako polní nemocnici po bitvě – se schopností hojit rány a zahřívat srdce věřících. I nadále se církev dostává do nejvzdálenějších koutů země a přináší Ježíšovo světlo všem národům.

Povoláni z každého národa, abychom vyšli do všech koutů země!

Slovo „církev“ znamená „shromáždění“ všech, kdo věří v Ježíše Krista. Církev „vznikla“ na Velký pátek, kdy z Ježíšova boku vytekla krev a voda. Po seslání Ducha svatého o Letnicích začali apoštolové hlásat víru ve Vzkříšeného Pána všem národům. Svatý Pavel mluví o církvi jako o Kristově těle (1 Kor 12,12-14). Působením Ducha svatého jsou všichni členové církve skrytým a skutečným způsobem mysticky spojeni s Ježíšem Kristem, jediným Prostředníkem a jedinou cestou spásy (KKC 805; LG 7).
Jako je Ježíš Kristus pravý člověk a pravý Bůh, tak je i církev svatá, protože je Kristovým tělem. Stále však potřebuje reformu a obnovu, protože jejími členy jsou lidské bytosti poskvrněné hříchem (UR 6). Svatý Augustin zdůrazňoval, že „církev není muzeum pro svaté, ale nemocnice pro hříšníky“. Hříchy některých členů církve by neměly snižovat lásku k církvi, protože církev je na cestě k dokonalosti, které dosáhne až na konci dějin (UR 6). „Církev vnímám jako polní nemocnici po bitvě,“ zdůraznil papež František, „se svou schopností hojit rány a zahřívat srdce věřících“ (19. srpna 2013).
Církev má zásadní a neoddělitelný vztah k Božímu království. Je semenem, znamením a nástrojem ve službách Božího království. Ve věrnosti poslání přijatého od Ježíše putuje církev s naléhavostí a radostně sdílí evangelium. Neustále se dostává do nejvzdálenějších koutů země a tváří v tvář výzvám a překážkám vytrvává, aniž by se unavila nebo odradila. Církev neexistuje sama pro sebe, ale jako odlesk světla Krista a jejím posláním je vyzařovat Ho na všechny národy (LG 1), a to nikoli prostřednictvím nátlaku, donucování nebo proselytismu, ale prostřednictvím blízkosti, soucitu a lásky k bližnímu, něhou a Kristovým milosrdenstvím.
Don Bosko vyjádřil svou lásku k církvi a svůj misionářský závazek bezpodmínečnou věrností papeži, odhodláním evangelizovat ty, kteří nepoznávají svoji vlastní víru, kteří ji sice mají, ale přestali ji žít – se zaměřením zvláště na mladé lidi, chudé a opuštěné a ty, kteří ještě o evangeliu nikdy nic neslyšeli.

▀  P. Alfred Maravilla, SDB, hlavní rádce pro misie


Salvador

Tento měsíc se modlíme za salesiánskou rodinu v Salvadoru, kde salesiáni působí od roku 1897. Provozují technická učiliště, školy a také Univerzitu Dona Boska v Soyapangu. Kromě salesiánů působí v Salvadoru také Dcery Marie Pomocnice, salesiánští spolupracovníci, Sdružení Marie Pomocnice a Damas Salesianas. Země v posledních desetiletích zažila ozbrojené konflikty a i nadále zažívá mnoho problémů.

Co jste možná nevěděli o Salvadoru
  • Jméno „Salvador” znamená „Spasitel“.
  • V Salvadoru je pět národních parků.
  • Salvador je nejmenší zemí Střední Ameriky a nemá stálou armádu.
  • V Salvadoru je hlavním dopravním prostředkem městský autobus.
  • Národním jídlem je papusa – silný plochý chléb z kukuřičné nebo rýžové mouky, obvykle plněný sýrem, chicharrónem*, dýní nebo smaženými fazolemi.

* Chicharrón duritos jsou druh mexické svačiny vyrobené ze smažené vepřové kůže. Obvykle se ochucují kořením a podávají se jako křupavé a chutné občerstvení. Chicharrón duritos si můžete vychutnat samostatně nebo použít k pokrmům, jako jsou tacos nebo saláty.


K osobní sebereflexi a sdíleníí:

▀  Mohu nějakým způsobem vyjádřit svou lásku k církvi?
▀  Mohu osobně růst ve své misijní angažovanosti?


K ZAMYŠLENÍ Z MISIJNÍ SEKCE

„Učme se rozpoznávat naději. Pak budeme moci žasnout nad tím, kolik dobra na světě existuje. A naše srdce se rozzáří nadějí.
Pak budeme schopni být majáky budoucnosti pro lidi kolem nás.“
papež František


Celý prosincový zpravodaj CG11 v angličtině si můžete stáhnout zde: 2024.12 Cg11 Eng