Misijní zpravodaj ze světa Cagliero 11 – duben 2025

č. 196 / duben 2025

Nové technologie nám umožňují sdílet víru a Boží slovo téměř neomezeně – po celém světě – prostřednictvím on-line bohoslužeb, aplikací s Biblí nebo sociálních sítí. Zároveň ale přinášejí výzvy, jako je rozptýlení digitálním světem, které může oslabovat náš osobní vztah s Bohem.

Hledání rovnováhy mezi modlitbou a technologií v digitálním světě

V dnešním hyperpropojeném světě se technologie staly součástí našeho každodenního života. Od chytrých telefonů v našich kapsách až po sociální média jsme neustále informováni a rozptylováni. Tyto pokroky nabízejí nebývalé příležitosti, včetně nových způsobů šíření evangelia, zároveň však přinášejí výzvy, což vyvolává zásadní otázky – zejména s ohledem na nedávný vývoj v oblasti umělé inteligence.
Jak najít rovnováhu mezi životem plným modlitby a neustálým rozptylováním mobilním telefonem? Víme, kolik času trávíme chatováním a scrollováním? Jak používání digitálních zařízení ovlivňuje naši duchovní pohodu? Má ve světě zaplaveném informacemi z našich zařízení koncept „kontemplace v činnosti“, jak je formulován v Salesiánských stanovách (čl. 12), stále význam pro naši každodenní činnost? Můžeme využívat naše digitální zařízení k lepšímu spojení s mladými lidmi izolovanými v digitálním světě?
Tyto zásadní otázky vyžadují důkladné zamyšlení zejména ze strany nás, salesiánů, a vzhledem k jejich citlivosti v kontextu dnešní doby. Může být zneklidňující pozorovat, jak se význam tradičních tištěných breviářů snižuje, protože se často uchylujeme k používání mobilních zařízení dokonce i k eucharistickému slavení. Kvůli času strávenému u displejů zjišťujeme, že se stále více vzdalujeme od komunit a mladých lidí kolem nás, což je znepokojující. Je třeba poznamenat, že komunikace začíná propojením a směřuje ke vztahu, komunity a společenství (srov. Communio et progressio, 12).
Proto je důležité stanovit si limity a hranice času stráveného před obrazovkou, abychom se vyhnuli vyhoření, vybírali si obsah, který opravdu potřebujeme a je to pro nás důležitý, a zajistili zdravou rovnováhu mezi digitálními interakcemi a vztahy tváří v tvář. Tímto způsobem můžeme tyto nástroje dobře využívat a udržovat si duchovní pohodu, čímž se definitivně staneme digitálními misionáři, kteří využívají technologie pro spásu mladých. Pamatujme na to: Salesián „… pěstuje své spojení s Bohem, neboť ví, že je třeba bez ustání vést v modlitbě prostý a srdečný rozhovor s živým Kristem a s Otcem, jehož blízkost si uvědomuje. Jelikož je pozorný k přítomnosti Ducha svatého a dělá vše z lásky k Bohu, stává se, podobně jako Don Bosco, kontemplativní v činnosti.“ (Sal. stanovy čl. 12).

P. Philemon Anthony Chacha, SDB


Která umělá inteligence vede?

Nástroje pro výzkum a vývoj nejpoužívanější umělé inteligence
Údaje se týkají celosvětového využívání vývojáři v roce 2024 podle www.statista.com.


K osobní reflexi a sdílení 

Co mohu udělat pro to, abych našel rovnováhu mezi svým duchovním životem a neustálým rozptylováním digitálními zařízeními?


K ZAMYŠLENÍ Z MISIJNÍ SEKCE

„Věda ve svém úsilí o poznání a pochopení fyzického světa nesmí nikdy ztratit ze zřetele, jak důležité je využívat tyto znalosti, aby sloužily a podporovaly důstojnost osob a celého lidstva.” (papež František)


Celý dubnový zpravodaj CG11 v angličtině si můžete stáhnout zde: 2025.04 Cg11 En