Armádní represe, více než 540 mrtvých, hromadné zatýkání, omezení přístupu k internetu, rabování a brutální zákroky proti civilistům… situaci v Myanmaru (Barmě) sleduje celý svět
Drazí spolubratři, mladí lidé a drazí věřící.
Společně s celou salesiánskou kongregací a církví vás chci pozvat k modlitbě za Myanmar. Situace v Myanmaru je velmi napjatá a násilí nabírá velkých rozměrů. Protesty a zabíjení pokračují a často jsou obětmi těchto nepokojů, které mají zajistit svobodu jejich vlasti, mladí lidé.
Vyzývám všechny k připojení se 11. 4. 2021 v 10:30 (tj. 15. hodin v Myanmaru) k modlitbě,
kterou vytvořili občané Mynamaru. Je také vhodné pomodlit se při nedělní mši svaté a při denní modlitbě církve prosby za Myanmar. Obě modlitby jsou k dispozici níže. Zapalme společně svíčku obětem a trpícím Myanmaru a sdílejme s nimi těžké chvíle ve svých modlitbách. Viz hashtag #SYMPRAYSFORMYANMAR.
Spolu s celou Salesiánskou rodinou
Jaroslav Fogl, SDB
Delegát pro misijní animaci
Aktuální situace v Myanmaru
Barmská armáda se dostala k moci na začátku února – po volebním vítězství civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligy pro demokracii. Vedení armády výsledky voleb označilo za zmanipulované a nechalo političku i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Od té doby jsou v Barmě na denním pořádku demonstrace odpůrců převratu, proti nimž tvrdě zasahují pořádkové síly. Chaos v zemi posilují i potyčky mezi ozbrojenými silami a povstalci z řad etnických menšin, nepokoje vypukly nejméně ve dvou regionech Barmy. Při březnových protestech v ulicích došlo k mimořádně brutálnímu zásahu vojáků zemřelo podle místních médií 114 lidí včetně dětí mladších 16 let. Barmánci přesto protesty obnovili a opět docházelo ke střetům. Barmští vojáci stříleli i na lidi, kteří se shromáždili na pohřbu jednoho ze zabitých protestujících. Na situaci v Barmě zareagovalo mnoho zemí. Společnou kritickou reakci vydali i šéfové armád dvanácti států. “Profesionální armáda musí dodržovat mezinárodní normy, její role je lidi chránit, ne jim ubližovat,” uvedli velitelé armád, mezi nimi německé, řecké, italské, novozélandské, jihokorejské, britské i americké. [zdroj: ČTK]
Senát ČR rovněž odsoudil únorový vojenský převrat v Barmě. Vyzval k zastavení násilí, propuštění politických vězňů a k zavedení mezinárodních sankcí proti pučistům.
Násilí v Barmě důrazně odsoudila i Rada bezpečnosti OSN.
„Klečím s vámi v ulicích Myanmaru!“
Vzkaz papeže Františka trpícímu lidu Myanmaru
Barma v dobách míru…
Aktuální informace o Myanmaru naleznete například zde:
https://zpravy.aktualne.cz/myanmar/l~i:keyword:864/
Níže přiložené dokumenty určené k vytištění, přečtení či sdílení obsahují modlitby za Myanmar i informace o situaci, která v zemi panuje.
Modlitby Za Myanmar Duben 2021 (formát A4, pdf)
Modlitby Za Myanmar Duben 2021 (formát A4, word)
Info Myanmar (formát A4, pdf)